projekt nr 12

12. EKO-LOGIKA - warsztaty ekologiczne dla młodszych i starszych, którym los naszej planety nie jest obojętny


Lokalizacja

Warsztaty mogłyby odbywać się w plenerze (park), pomieszczeniach Przystanku Kultura. Warto wziąć też pod uwagę możliwość wizyty np w oczyszczalni wody.
Piknik odbyłby się w parku lub na parkingu UMiG.

Skrócony opis projektu

Cykl warsztatów o tematyce ekologicznej. Spotkania mają na celu wyjaśnienie dzieciom czym jest ekologia, jak możemy ją wspierać w codziennych czynnościach i bez szczególnego zaangażowania. Warsztaty odbywać się będą w formie zabawy i quizów, podzielone na grupy wiekowe, tak aby sposób przekazywanej wiedzy dostosowany był do odbiorcy. Na zakończenie cyklu odbędzie się piknik ekologiczny z nagrodami

Opis projektu

Warsztaty obejmować będą te dziedziny naszego życia, w których bez szczególnego zaangażowania mozemy nauczyć się postępować, tak aby wspierać naszą planetę.
Przykładowe zagadnienia
1. Góra śmieci Ziemię szpeci - o segregacji odpadów
2. Dbaj o przyrodę, zakręcaj wodę - o tym jak możemy na codzień ograniczyć zużycie wody
3. śmieci nie wypalasz, ziemię naszą scalasz - o emisji co2, wypalaniu śmeci
4. rower, deska, hulajnoga - z nimi fajna jest przygoda - o tym ze warto pozostawić auto na parkingu
5. Wybierz takie opakowanie które na długo z Tobą zostanie - o recyklingu, eliminacji produktów jednorazowych
6. Chroń naturę, okaż kulturę - o tym, że nie warto niszczyć przypadkowych roślin i zwierząt
i kilka innych istontych zagadnień
Warsztaty mogłyby odbywać się w cyklach miesięcznych. Potrzebny jest podzial wiekowy na conajmniej dwie grupy (do lat 7 i druga grupa powyżej).

Na zakończenie warsztatów mógłby odbyć się piknik ekologiczny, który obfitowałby w konkursy z nagrodami. Na pikniku swoje stoiska mogłyby mieć: PWiK, PGE, Wydział Ochrony Srodowiska, PUK, Strażacy, oraz potencjalni sponsorzy, których działalność zarobkowa związana jest z promowaniem ekologii.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Biorąc pod uwagę zatrważające dane na temat zaśmiecania planety, nieumiejętność dbania o takie aspekty jak zużycie wody, segregacja śmieci, recykling, czy nawet nie oszczędzanie prądu musimy podjąć działania, które uświadomią wszystkim jaka jest to skala, do czego może doprowadzić i że nie jest to tak odległy problem jak się wszystkim wydaje. Być moze kiedy dzieci poprzez zabawę przyswoją wiedzę jak należy postępować, zmobilizują pozostałych domowników do dbania o naturę.

Zasady korzystania

1. Warsztaty - obowiązują zapisy, bo zajęcia będą odbywać się również wewnątrz pomieszczeń. Jeśli będzie duże zainteresowanie, istnieje możliwość przeprowadzenia spotkań np w dwóćh terminach
2. piknik - impreza miejska wstęp wolny dla wszystkich

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę

1Warsztaty - gratyfikacja dla prowadzących10 000 zł
2Warsztaty - materiały5 000 zł
3Piknik80 000 zł
Łącznie: 95 000 zł

Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach