projekt nr 29

29. Plac zabaw przy skwerze u zbiegu ul. Jarząbka i Jana Pawła II


Opis projektu

Projekt zakłada zagospodarowanie pozostałej części gminnej działki, na której urządzony jest skwerek składający się z wijącej się ścieżki, krzewów, ławek i oświetlenia. Plac zabaw miałby do niego bezpośrednio przylegać - na terenie niezagospodarowanego trawnika oddzielającego skwerek od drzew, które znajdują się obok ulicy Jarząbka.

Teren, który może zostać zagospodarowany ma około 200 metrów kwadratowych, dość nieregularny podłużny kształt, ale jego wymiary z powodzeniem pozwalają na zamontowanie tam w bezpieczny sposób urządzeń przeznaczonych dla dzieci w wieku od ok. 2 do 7 lat.

Plac zabaw ma być estetycznie ogrodzony, wyposażony w komfortową i bezpieczną nawierzchnię ze sztucznej trawy wraz z podkładem elastycznym, która dobrze będzie komponować się z otaczającą roślinnością. Jest to rozwiązanie korzystne jeśli chodzi o relację jakość - cena. Ze względu na ograniczenia budżetowe, a także możliwość wzrostu prognozowanych cen robót budowlanych czy urządzeń, możliwe jest także zastosowanie nawierzchni z piasku, która jest tańsza, ale również zachowuje odpowiednie standardy bezpieczeństwa, w tyum związane z ewentualnymi upadkami.

Proponuję, aby znalazły się na nim cieszące się popularnością wśród dzieci urządzenia zabawowe, dostosowane do różnego wieku i sprawności dzieci czyli np.: konstrukcja z dwiema wieżami z dachem dwuspadowym, zjeżdżalnią, urządzeniami do balansowania i wspinania, piaskownica, podwójna huśtawka, dwa bujaki tzw. "sprężynowce" dla mniejszych dzieci, karuzela tarczowa z siedzeniami, a  także ławka i kosz na śmieci oraz tablica z regulaminem.

Uzasadnienie potrzeby realizacji

W najbliższej okolicy nie ma publicznych placów zabaw, jedynie niewielkie placyki należące do poszczególnych wspólnot. Okolica jest gęsto zaludniona, w tym w dużym stopniu przez rodziny z małymi dziećmi.

Plac zabaw byłby harmonijnie połączony z niedawno powstałym skwerkiem, co wyraźnie poprawi walory rekreacyjne tego miejsca. Rodzice z dziećmi podczas wspólnych spacerów będą mogli skorzystać z przyjemnie usytuowanych wygodnych ławek na skwerku i zaznać nieco relaksu, a będące w zasięgu ich wzroku pociechy aktywnie bawić się na znajdującym tuż obok (furtka od ścieżki na skwerku) bezpiecznym i atrakcyjnym placu.

Opis lokalizacji

Północna część działki (nr 66/10 z obrębu 13) na której znajduje się skwerek u zbiegu ulic Jarząbka i Jana Pawła II.

Zasady korzystania z efektu projektu przez ogół mieszkańców

Projekt zakłada pełną bezpłatność i ogólnodostępność korzystania z tego publicznego placu zabaw.

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę

1Projekt5 000 zł
2Wykonanie bezpiecznej nawierzchni - sztuczna trawa z elastycznym podkładem28 000 zł
3Estetyczne metalowe ogrodzenie o wysokości 1 metra - długość ok 40 metrów13 000 zł
4Wielofunkcyjna drewniana konstrukcja zabawowa z dwiema wieżami, zjeżdżalnią i elementami do wspinania i utrzymania równowagi15 000 zł
5Huśtawka podwójna2 700 zł
62 bujaki sprężynowe2 800 zł
7Piaskownica drewniana - 3 x 3 metry2 000 zł
8Karuzela tarczowa z siedzeniami 5 000 zł
9Ławka drewniana450 zł
10Kosz na śmieci 350 zł
11Tablica z regulaminem500 zł
12Wykonanie prac budowlanych20 000 zł

Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach

3000 zł - konserwacja i naprawy, przeglądy.