projekt nr 39

39. Odkomarzanie i odkleszczanie terenów Zalesia Dolnego, osiedla Orężna, Zalesinka, Gołków-Letnisko oraz Parku Miejskiego w Piasecznie


Opis projektu

Projekt obejmuje dwukrotne odkomarzanie terenów Zalesia Dolnego, osiedla Orężna, Zalesinka, Gołków-Letnisko oraz Parku Miejskiego w Piasecznie w sezonie letnim 2018. Jest to łącznie ok. 631 ha. Zabieg odkomarzania terenu jest stosowany w wielu Polskich miastach, które mają problem z występującymi szkodnikami. Jednorazowy zabieg odkomarzania wystracza na zwalczenie szkodników 4-5 tygodni, w zależności od pogody. Preparat używany do odkomarzania osadza się na roślinach, krzakach, drzewach, budynkach itp. a zasięg jego rozpylonej mgły sięga nawet 150 m. Operacja taka powoduje zmniejszenie populacji komarów, kleszczy oraz meszek 50-80%. Pierwsze odkomarzanie przewidziane byłoby na połowę czerwca a kolejne na koniec lipca. Są to miesiące kiedy komarów jest zdecydowanie najwięcej.

Uzasadnienie potrzeby realizacji

Coroczne występowanie bardzo dużej ilości komarów oraz kleszczy na wymienionych terenach. Jest to bardzo duży problem przede wszystkim dla mieszkańców, ale także dla osób przyjeżdżających odpocząć np. na terenie Górek Szymona. A ilość turystów z roku na rok na tym terenie jest coraz większa. Komary i kleszcze to duży problem, szczególnie w tak bardzo zalesionych okolicach jakimi są Zalesie Dolne, osiedle Orężna, Zalesinek, Gołków-Letnisko czy Park Miejski w Piasecznie, dlatego projekt obejmuje dwukrotne odkomarzanie 4 obszarów, które zostały zawarte w prezentacji dodanej w załączniku. Dwukrotny zabieg pozwoli w znacznym stopniu zmniejszyć występowanie komarów, meszek oraz kleszczy na okres 8-10 tygodni.

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę

12x Odkomarzanie obszaru 1 (Zalesie Dolne, osiedle Orężna, Zalesiek, Gołków-Letnisko)56 000 zł
22x Odkomarzanie obszaru 2 (Górki Szymona)1 500 zł
32x Odkomarzanie obszaru 3 (Gimnazjum nr 2 oraz Stadion MKS Piaseczno) 2 800 zł
42x Odkomarzanie obszaru 4 (Park Miejski w Piasecznie)1 200 zł

Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach