projekt nr 25

25. Budowa chodnika przy ul. Urbanistów


Lokalizacja

Najbardziej newralgiczny odcinek, gdzie brakuje chodnika, możliwy do sfinansowania w ramach budżetu obywatelskiego to od ul .Julianowskiej (okolice przystanku autobusowego "Urbanistów") do ul. Cichej Łąki.

Skrócony opis projektu

Ulica Urbanistów dla mieszkańców pobliskich osiedli jest drogą do szkoły dla dzieci, dojściem do przystanku autobusowego "Urbanistów", skrótem do Puławskiej dla  aut m.in. z Konstancina-Jeziorny. Ruch samochodowy jest tak natężony, że piesi codziennie narażeni są na wypadki. Dla poprawy bezpieczeństwa konieczny jest 400m chodnik od ul. Julianowskiej do ul. Cichej Łąki, choćby z betonowych płyt.

Opis projektu

Ulica Urbanistów dla mieszkańców pobliskich osiedli jest drogą do szkoły dla dzieci, dojściem do przystanku autobusowego "Urbanistów", dojściem do najbliższego sklepu spożywczego, drogą do pracy w stronę Piaseczna i Warszawy, generalnie skrótem do ul. Puławskiej dla aut z okolicznych wsi, ale także coraz częściej z okolic Konstancina-Jeziorny. Ruch samochodowy jest już tak natężony, że piesi (w tym dzieci podlegające pod Piaseczno) codziennie narażeni są na wypadki. Miały miejsce już poważne wypadki, w tym z interwencją śmigłowca. Na początku 2017r. auta rozbijał pijany kierowca, nie brakuje też popisujących się motocyklistów. Większość rodziców z obawy o bezpieczeństwo wozi dzieci samochodem nawet do szkół przy ul. Julianowskiej i ul. Kameralnej! Dla poprawy bezpieczeństwa konieczny jest w wersji minimalnej 400m chodnik od ul. Julianowskiej do ul. Cichej Łąki. Optymalna byłaby wersja z kostki lub asfaltu dla wygody prowadzenia wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych. Problem częściowo rozwiąże już nawet położenie betonowych płyt lub wygrodzenie krawężnikiem pasa ruchu. W miarę dostępności środków mile widziana byłaby także ścieżka rowerowa.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły.
Zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich pieszych w drodze do ul. Julianowskiej - w stronę autobusu, sklepu, cmentarza, kościoła, biblioteki, parku, itp.
Zachęcenie zmotoryzowanych mieszkańców do zastępowania samochodu komunikacją publiczną a zatem zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.
Zachęcenie mieszkańców północnego Piaseczna do spacerów niezależnie od pory roku, gdyż zaledwie "kawałek chodnika" istotnie zwiększy bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Zasady korzystania

Z chodnika mogą skorzysta niezwykle liczna społeczność, gdyż w okolicy brakuje innych dróg. Ul. Urbanistów jest jedyną utwardzoną drogą prowadzącą z osiedli po południowej stronie torów kolejowych do ulic zbiorczych.  

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę

1budowa chodnika60 000 zł

Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach